Albert Christian Sellner v svoji knjigi Večni koledar papežev piše o papežu Klemnu VIII., ki je živel konec 16. in v začetku 17. stoletja: »V času Klemenovega papeževanja so Rim pretresali številni škandali. V plemeniti rodbini Cenci so soproga in otroci naročili umor družinskega poglavarja – krvoločnega nasilnika, kije pretepal svoje otroke in posilil svojo hčer. Ko je kazalo, da bo zarota razkrita, so brž umorili še glavno pričo zločina. Družinski člani so med mučenjem priznali svoje dejanje. Klemen je osebno preučil celoten sodni dosje in nato zavrnil vsakršno pomilostitev. Sledila je slovesna javna usmrtitev, na kateri so najprej obglavili soprogo in hčer; sina Giacoma so zvezanega najprej vlekli po mestu, ga nato z žarečimi kleščami razčetverili ter njegove ude napičili na štiri kole kot grozljivo svarilo, kaj čaka očetomorilce.
Drugačen je bil primer mladega plemiča Pavla Od Svetega Križa iz Subiaca, ki si je zaželel, da bi ga njegova ovdovela mati napravila za edinega dediča. Toda ker principessa ni bila za to, jo je mladenič urno obtožil nenravnega življenja in jo obdolžil, da je kljub svojim šestdesetim letom v blagoslovljenem stanju. Ogorčena mati ga je nagnala iz hiše, ampak ponoči se je priplazil v njeno spalnico in jo zabodel. Klemen je sklenil kar takoj postaviti svarilen zgled in se je odločil za najhujšo kazen, ki jo je zakon predvideval za morilce mater. Pavla so tako javno vrgli v jamo skupaj s petelinom, psom in kačami; predpis je zahteval tudi opico, a takrat ravno ni bilo nobene pri roki.«
Ali je bil papež Klemen VIII. edini krut papež? Jasno je, da ne. Zgovorni sta mnenji grofa Hoensbrocha, nekdanjega jezuita in katoliškega zgodovinarja lorda Actona. Prvi je dejal, da so bili papeži stoletja na vrhu morilskega in krvavega sistema, ki je poklal več ljudi, povzročil več kulturnih in socialnih pustošenj kot katerakoli vojna, kot katerakoli epidemija in to v imenu Boga. In še lord Aceton: »Papeži niso bili samo morilci velikega stila, temveč so umor naredili tudi za pravno načelo krščanske cerkve in pogoj za odrešitev.«
Nasilje je eden izmed temeljev katoliške cerkve. Včasih, danes in do njenega konca. Ta pa je vedno bližje.